MotorInfo

Allianz k pojištění stopařů

2.8.2011 08:10
Allianz k pojištění stopařů

Allianz pojišťovna upozorňuje - škody na zdraví a majetku stopaře kryje povinné ručení.

V případě, že řidič pojištěného automobilu způsobí dopravní nehodu, má stopař také nárok na poskytnutí pojistného plnění z povinného ručení. To se vztahuje jak na škodu na zdraví, tak i na věcech, které má stopař na sobě a u sebe, tedy i na jeho zavazadla.  Pokud se stopař nechá svézt nejen po tuzemsku, ale i za hranice a má uzavřené vlastní cestovní pojištění s pojištěním zavazadel, Allianz pojišťovna mu vyplatí pojistné plnění i v případě, že mu tato zavazadla budou odcizena z auta majitele, který jej svezl.

K levným a dobrodružným druhům dopravy na prázdniny patří autostop, kterého využívají hlavně mladí lidé. Málokteří však ví, že jak stopaře, tak jejich majetek a zdraví chrání pojištění. Zákon totiž bere každého  spolujezdce jako „řádného“ pasažéra a je tedy lhostejné, zda jde například o  rodinného příslušníka, kolegu z práce, nebo stopaře.

„Řidič motorového vozidla je  zodpovědný za všechny osoby, které veze v autě, bez ohledu na to, zda nastoupil do vozidla s řidičem současně, anebo přistoupil  na základě dobrovolného rozhodnutí řidiče svézt neznámou osobu  - stopaře. I na tyto spolujezdce se plně vztahují všechny případné nároky na pojistné plnění a podmínky podle zákona o zákonném pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla, tedy na věci, které mají osoby na sobě a při sobě, zavazadla a samozřejmě také na zranění, které by utrpěl při možné dopravní nehodě,“ vysvětluje Pavel Novotný, ředitel úseku likvidace pojistných událostí Allianz pojišťovny.

Stopař a cestovní pojištění

Pokud má stopař uzavřené i cestovní pojištění a s ním pojištění zavazadel, Allianz pojišťovna mu vyplatí odškodnění i v případě, kdy mu budou tato zavazadla odcizena z vozidla, které ho veze. Podobně jako v případě povinného ručení je i v tomto případě lhostejné, jestli auto pojištěnému patří, nebo nikoliv. Důležité je pouze to, zda bylo správně uzamčené. Samozřejmě cestovní pojištění kryje léčebné výlohy v zahraničí stopařům stejně jako jiným turistům a v Allianz pojišťovně neexistují žádné výluky z pojistného plnění právě z důvodu, že klient cestuje na dovolenou stopem. Stejně jako neexistuje limit v pojištění léčebných výloh.

Buďte opatrní

Každý, kdo se rozhodne cestovat stopem by si měl uvědomit, že pokud si sedá do cizího auto a netuší nic o osobě řidiče, který vůz řídí – jak je zkušený, jestli není náhodou pod vlivem alkoholu, či jestli technická způsobilost vozidla odpovídá provozu na silnici, měl by si být vědom, že podstupuje určitou míru rizika. Toto riziko a následnou důležitost pojištění nejlépe ilustruje následující případ.

Odpovědnost za volantem i na místě spolujezdce

Řidič projížděl více než povolenou rychlostí pravotočivou zatáčkou, nezvládl řízení, auto vylétlo mimo vozovku a nabouralo do stromu. Při nehodě došlo ke zranění spolujezdců – mladého páru, který si stopl řidiče u vlakového nádraží a měl je odvézt pouhých 10 kilometrů do nedalekého kempu. Mladík, který seděl na předním sedadle utrpěl vážná zranění, s nimiž se léčil téměř půl roku, dívka na zadním byla v pracovní neschopnosti měsíc. Zraněným byla stanovena spoluvina za to, že nebyli připoutáni bezpečnostními pásy a také celkem znatelná částka byla odpočítána z celkového pojistného plnění. I přesto však byla stopaři na předním sedadle vyplacena celková náhrada za škodu na zdraví ve výši téměř 450 tisíc korun. Podobně by to bylo i v případě, kdyby řidič byl pod vlivem alkoholu. ¨

Stopovat je dobrodružství, ale oba dva – řidič za volantem, tak i náhodný pasažér by si měli uvědomit, že na sebe berou velkou dávku odpovědnosti za to, že si sedají do cizího auta, nebo naopak že vezou cizího člověka.