MotorInfo

Ceny pohonných hmot nadále rostou

2.11.2009 20:07
Ceny pohonných hmot nadále rostou

Ceny pohonných hmot po zhruba dvouměsíčním období zlevňování pokračují v růstu. Uvádí ve svém dnešním hodnocení Petrolmedia.

Ceny obou hlavních paliv - Naturalu 95 a motorové nafty - se zvýšily v uplynulém týdnu o více jak 25 haléřů. Vyplývá to z dnešních údajů kartové společnosti CCS, která sleduje ceny pohonných hmot u svých terminálů. Růst cen paliv by měl nastat i v tomto týdnu.

Zdražování bude pokračovat

Ceny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic se zvyšovaly také v uplynulém týdnu. Nejprodávanější benzín Natural 95 stojí nyní 28,05 koruny za litr, tedy o 25 haléřů více než před týdnem. Motorovou naftu čerpací stanice nabízejí za průměrných 26,48 koruny za litr, což je o 37 haléřů více než před týdnem. S nejdražšími pohonnými hmotami se lze setkat v hlavním městě. V Praze stál včera litr Naturalu 28,59 koruny a litr nafty 26,98 koruny. Nejlevnější naftu mají naopak čerpačky v Olomouckém kraji - litr nafty tam stojí 26,10 koruny. S nejlevnějším benzínem se mohou setkat naopak motoristé v Královéhradeckém kraji. Litr Naturalu zde řidiče přijde na 27,17 koruny.

V průběhu tohoto týdne bude zdražování obou hlavních pohonných hmot zřejmě pokračovat. Na tuzemském trhu se ještě plně neprojevilo zvýšení cen pohonných hmot na burze v Rotterdamu, kde ceny benzínu a nafty za poslední tři týdny vzrostly zhruba o desetinu. Na zdražování pohonných hmot bude mít a má v poslední době vliv i oslabující koruna. Ta v uplynulém týdnu oslabovala tak, že překonala hranici 18 korun za dolar. Na trhu s pohonnými hmotami zároveň dochází k tomu, že se snižuje cenový rozdíl mezi benzínem a naftou. Více jak dvoukorunový rozdíl mezi cenami obou paliv, který byl běžný v létě, se začíná snižovat. Nyní je nafta levnější pouze o korunu a půl. Začíná se tak projevovat vliv nastupující zimy, kdy ve Spojených státech stoupá poptávka po topné naftě. Zároveň u benzínu definitivně skončila vyšší poptávka v důsledku konce motoristické sezóny.

Ropa je u maxima

Důvodem růstu cen pohonných hmot je rostoucí cena ropy na světových trzích. Barel ropy Brent za poslední měsíc zdražil o 15 dolarů a před necelými dvěma týdny překonal i hranici 80 dolarů za barel. Ropa se tak dostala na roční maximum. Od té doby se její cena pohybuje v pásmu 75-80 dolarů za barel. Stále však nedosahuje rekordních hodnot z léta minulého roku, kdy stála téměř 150 dolarů za barel. Cena ropy pomalu roste kvůli stále většímu optimismu mezi investory a víře v zotavení světové ekonomiky, a tím i větší spotřebě energetických zdrojů. Vliv mají i převážně pozitivní výsledky hospodaření firem ve třetím čtvrtletí. Cenu ropy podněcuje v růstu střídavě také oslabující dolar.