MotorInfo

Čeští dopravci tankují levnější naftu v zahraničí

11.5.2010 17:35
Čeští dopravci tankují levnější naftu v zahraničí

Podle údajů DKV Euro Service poklesla tankování jejích zákazníků v ČR o 20 %.

Na Slovensku naopak je zaznamenán nárůst o 130 %.

„Tankování nafty v ČR v prvním čtvrtletí letošního roku pokleslo u našich zákazníků téměř o 20 procent," říká Ondřej Pavlík, výkonný ředitel české pobočky DKV Euro Service, největší evropské servisní společnosti pro dopravce. „Potvrdila se tak naše prognóza z počátku roku, že dopravci budou nárůst nákladů v důsledku zvýšení DPH a spotřební daně u pohonných hmot řešit logicky - přesunem tankování do zemí, kde je nafta výrazně levnější než v ČR." Cena nafty v ČR vzrostla od začátku roku v důsledku zvýšení DPH a spotřební daně ale i růstu cen ropy na světových trzích o 14,8 procenta.

S touto situací se DKV Euro Service již v minulosti několikrát setkala, vždy, když v některé zemi výrazně vzrostly ceny pohonných hmot nad úroveň jiných evropských trhů, což je i nynější případ ČR: „Vidíme výrazné nárůsty tankování v tradičně cenově výhodných zemích. Například v Lucembursku o více než 20 procent a Španělsku o 9 procent," říká O. Pavlík. „Největší zájem o tankování naši zákazníci projevili na Slovensku, které se po poměrně výrazném snížení spotřební daně stalo atraktivní „tankovací" zemí a došlo zde k nárůstu o takřka 130 procent!"

Trend přesunu tankování bude podle analýz DKV nadále pokračovat. Potvrzuje to i anketa, kterou DKV uspořádala mezi svými zákazníky. Vyplývá z ní, že až 78 % z respondentů plánuje nebo již začalo tankovat v zahraničí. Náklady na pohonné hmoty totiž tvoří až 35 procent provozních nákladů dopravců a jakákoliv úspora v tomto směru má tedy pro dopravce za současné obtížné ekonomické situace mimořádný význam. Zákazníkům DKV při úspoře nákladů výrazně pomáhá karta DKV, která umožňuje tankovat u téměř 36 000 čerpacích stanic po celé Evropě, stejně jako čerpat řadu dalších služeb. Karta DKV přitom přináší výrazné úspory jak při tankování, tak i při úhradě mýtného. Pokud se například u dopravce „otočí" nejběžnější čtyřnápravové a vícenápravové kamiony v emisní kategorii EURO 4 na trase z Prahy do Valencie a zpět 25x měsíčně, činí díky platbám přes DKV úspora až 3,3 procenta! A to je dnes, kdy jsou marže dopravců stlačeny na minimum, velmi mnoho. Další plus pro firemní finance je benefit v podobě až měsíčního odkladu placení, čímž se vylepšuje cashflow. Pokud zároveň dopravce využije program DKV Net Invoicing Program (= fakturace netto), na jeho měsíční faktuře už se objeví částka za tankování, mýtné (pokud je v dané zemi účtováno DPH) a další služby v cizině s odečtenou DPH.

Informace o cenách nafty v Evropě poskytuje DKV v podstatě on-line. Informační systém DKV nabízí na www.dkv-euroservice.com pro přihlášené uživatele plánovač trasy DKV Route Planner, který zároveň vyhledá tři nejlevnější čerpací stanice na trase. Na stránkách jsou k dispozici i přehledy aktuálních cen nafty u důležitých DKV stanic a průměrné ceny v evropských zemích, včetně srovnání cen v Evropě. Získat údaje o tom, kde je na naplánované trase pro konkrétní kamion nafta nejlevnější, je tak doslova otázkou několika vteřin. Velmi důležitá je přitom skutečnost, že DKV Euro Service spolupracuje jen s velkými a prověřenými partnery, takže nehrozí natankování nekvalitní nafty.

Příklady rozdílů v průměrných cenách naftyx)

Česká republika                                 100,0 %

Belgie                                               101,4 %

Německo                                           100,8 %

Rakousko                                          100,2 %

Slovensko                                           92,9 %

Španělsko                                           92,1 %

Polsko                                                89,3 %

Lucembursko                                       85,7 %

x) Zdroj: DKV Euro Service - srovnání průměrných cen včetně DPH