MotorInfo

Dacia představila nový sedmimístný model

3.9.2021 13:31
Dacia představila nový sedmimístný model

Novinka se jménem Jogger se představuje jako nový pilíř produktové strategie značky.

Po malém městském 100% elektrickém voze (Spring), kompaktním voze (Sandero) a SUV (Duster) přichází Dacia s přepracovaným rodinným modelem se 7 místy. Tato novinka přichází v rámci obnovy sortimentu Dacia, jež bude do roku 2025 završena dalšími dvěma novými modely.

Název Jogger má evokovat sport, přírodu a pozitivní energii. Novinka bude na trh uvedena se dvěma motory splňujícími emisní normu Euro 6D Full. Pod kapotou se tak objeví benzinový motor TCe 110 s alternativou spalující LPG - s motorem TCe 100 LPG. Nabídka motorů bude od roku 2023 doplněna verzí Hybrid.

Vůz disponuje rozvorem 2,90 m, výška kabiny je 912 mm a svislá zadní část (svislá zadní světla, velmi široké zadní dveře, nízko položený práh) přispívají k vnitřní prostornosti, včetně zavazadlového prostoru. Zvětšená délka zadních dveří a boční odsazení na úrovni oken (30 mm) usnadňují nastupování na zadní sedadla. Také kola o velkém průměru (660 mm) s vysokou bočnicí pneumatiky dodávají vozu na robustnosti. Jogger je se svými 4,55 m nejdelším vozem v nabídce Dacia.

Outdoorový styl také podporují střešní lišty, zvýrazněné podběhy a vysoká světlá výška (200 mm bez zatížení). Některé verze mohou být vybaveny modulárními podélnými střešními lištami, které je možné upravit jen několika otočeními klíče na příčníky. Nosič vytvořený z těchto lišt unese až 80 kg.

Díky třem řadám sedadel může Jogger pojmout až 7 dospělých osob. Zadní prostor je tvořen lavicí s třemi sklopnými sedadly 2/3-1/3 (ve 2. řadě) a dvěma samostatnými sklopnými pevně umístěnými sedadly 50/50 (ve 3. řadě). Objem kufru je 708 litrů VDA při konfiguraci s 5 místy a 160 litrů VDA v konfiguraci se 7 místy. Díky výšce nákladového prostoru (661 mm) a délce zavazadelníku (1 150 mm). Maximální kapacita nákladu dosahuje 1 819 litrů VDA v pětimístné verzi, pokud je 2. řada sklopen. V sedmimístné verzi je kapacita 1 807 litrů VDA, pokud je 2. řada sklopená a 3. řada vyjmuta. 3. řadu je možné také přiklopit k lavici 2. řady, kterou lze rovněž složit. V této pozici je objem nákladního prostoru až 1 594 litrů VDA.

Jogger stojí na moderní platformě a přispívá k dobré ochraně v případě nárazu díky vysoké odolnosti a tuhosti. Konstrukce je zesílená v části motorového prostoru i kabiny. Přítomnost akcelerometru a senzorů tlaku ve dveřích umožňuje včasnou detekci bočních kolizí pro rychlejší rozvinutí hlavových a bočních airbagů chránících břicho, hrudník a hlavu. K dispozici je řada asistenčních systémů, jak například automatické nouzové brzdění, systém hlídání mrtvých úhlů, asistent parkování, asistent rozjezdu do svahu apod.

Zahájení objednávek se plánuje na listopad 2021 ve třiceti zejména evropských zemích, ale i v Turecku, Izraeli a později v Maroku. Dacia Jogger budou k dispozici u dealerů od února 2022.

Foto: Dacia