MotorInfo

Evropou bez pasů

22.4.2010 11:50

Ano, ovšem pouze zeměmi, které jsou součástí schengenského prostoru (podle vesnice v Lucembursku, kde byla v roce 1985 smlouva o volném pohybu osob uvnitř EU podepsána).

Ale pozor!  Shengenský informační systému - SIS v sobě nese všechny informace o ztracených nebo odcizených dokladech i vozidlech. V případě, že ohlásíte ztrátu nebo krádež například řidičského průkazu, pak jej najdete, a takový doklad předložíte při kontrole třeba policistům, hrozí Vám nemalé potíže. Takový doklad je totiž neplatný. Kdo ho předloží, může mít kvůli shengenskému informačnímu systému velké problémy ve většině evropských států. Týká se to i občanských průkazů, nebo vozidel. Policie to může vnímat jako neoprávněné držení, z čehož mohou vzniknout nepříjemné problémy.

Pokud tedy do některé ze zemí, které jsou do prostoru zařazeny, někdo vstoupí, pak při cestách do dalších zúčastněných států nemusí být kontrolován. To ale v žádném případě neznamená, že zmizí silniční kontroly. Policie i celníci - jak ukazuje praxe - naopak své aktivity ve vnitrozemí výrazně zesílili.

Česká republika teď už nemá žádné vnější schengenské hranice, takže na českých hranicích s výjimkou letišť hraniční kontroly nejsou.

Do všech členských zemí Evropské unie a do některých dalších zemí Evropy (Švýcarsko, Norsko) je možno cestovat pouze s občanským průkazem, vydaným po roce 2000 se strojově čitelnou zónou.  Celníci se ale mohou o to, co vezeme, zajímat i ve vnitrozemí, a naši domácí miláčci - psi, kočky či fretky musejí mít svůj vlastní pas veterinární. Nesmíme samozřejmě ani teď zapomínat, že něco zcela jiného je pobyt turistický, kterému se v našich radách věnujeme, než pobyt pracovní, kdy platí pravidla zcela odlišná.

Před nástupem cesty je třeba si připravit podrobný plán i adresy ubytování, nikdy bychom neměli zapomínat na pojištění.  V automobilu musíte, stejně jako u nás, mít tzv. zelenou kartu, což je mezinárodní  osvědčení, že máme zaplacenu pojistku zákonné odpovědnosti. Tu mějme sebou vždy, spolu s mezinárodním formulářem záznamu o nehodě. Další pojištění si zvolíme, nebo rozšíříme, podle vlastní úvahy. Jde  především  o  pojištění  typu  "pro  cesty a pobyt". Řada  pojišťoven    totiž    nabízí desítky možných kombinací. Rozhodně bychom si měli  vybrat takové pojištění, které kryje nejen havárii,  ale i  živelní pohromy  a hlavně  krádeže,  protože turisté s plně naloženými vozy se stávají všude na světě, právě tak jako u nás, středem pozornosti nejrůznějších pobertů. Nikdy nezapomeňte informaci o svém pojištění  ponechat u svých blízkých doma.

Zcela samostatným, velmi důležitým pojištěním je pojištění léčebných výloh. Jako občané EU máme sice právo využívat lékařské péče za stejných podmínek, jako občané místní, podmínky poskytování  této péče jsou však v každé zemi jiné, většinou se spoluúčastí pacienta, na jejíž výši nejsme zvyklí. Podrobnosti najdete na internetové adrese ministerstva zdravotnictví : http://www.mzcr.cz/

Dítě do 12 let vozíme pouze ve schváleném zádržném systému, a to na všech typech pozemních komu­nikací, v obci i mimo obec.

Do většiny evropských zemí vám pro turistické účely postačuje k řízení osobního vozidla platný, český národní řidičský průkaz. Výjimkou v Evropě je Albánie a Turecko, kde budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz (ženevský vzor). Ten i nadále vyžadují některé autopůjčovny a vystavuje jej příslušný úřad obce s rozšířenou působností.

Policie a celníci mají  právo zkontro­lovat, zda nechcete do jiné členské země přivézt zákonem  zakázané věci (například drogy a zbraně, archeologické artefakty).

Pokud  pojedeme vypůjčeným  automobilem, měli bychom  o  zápůjčce mít sebou ověřené potvrzení vystavené právoplatným majitelem, v jazyce anglickém.

Zapomenout nesmíme ani  na  oblast, která nám pomůže výrazně  ušetřit. Již nyní bychom se měli začít seznamovat s dopravními předpisy zemí, které budeme chtít navštívit.  Ceny za nekázeň jsou totiž  v cizině pro nás  opravdu vysoké,  neznalost zákona  neomlouvá a nekompromisní policisté většinou vůbec nerozlišují, odkud pachatel pochází a jeho malá  solventnost je vůbec  nezajímá.

A nikdy nezapomínejme na základní opatrnost - nemít důležité doklady a věci na jednom místě. Pasy a větší hotovost, pokud je to možné, ponechat v hotelovém trezoru, nosit u sebe jen menší obnosy finanční hotovosti, pokud neplánujete větší nákup - mít odděleně od platební karty zaznamenáno její číslo a event. telefon bankovního ústavu za účelem nahlášení odcizení (ztráty) platební karty; neponechávat v autě doklady a cennosti, nepřespávat na osamocených místech atd.