MotorInfo

Golf nabízí volné nebe nad hlavou

31.7.2011 09:34
Golf nabízí volné nebe nad hlavou

Nový Golf Cabriolet přichází s klasickou plátěnou střechou.

Volkswagen představuje novou generaci svého otevřeného modelu Golf. Novinka nabízí veškeré přednosti Golfu a k tomu ještě plátěnou střechu, která se otevře zcela automaticky za 9 sekund, a to i za jízdy rychlostí až 30 km/h. Čtyřmístný Volkswagen Golf Cabriolet nemusíte ale provozovat jen v létě, díky konstrukci plátěné střechy je všestranným vozem pro celoroční provoz.

Volkswagen navazuje na dlouhou tradici otevřených modelů Golf Cabriolet. Kabriolet vyráběný v letech 1979 až 2002 ve třech generacích si celkem vybralo více než 680 000 řidičů. Po jistou dobu byl nejúspěšnějším kabrioletem na světě. Nový Golf Cabriolet má potenciál v tomto duchu pokračovat. Chybí mu jen ochranný oblouk za předními sedadly. Jeho funkci totiž v roce 2011 plní extrémně rychlý systém dvou ochranných oblouků ukrytých za zadními sedadly, jež se v případě převrácení vysunou během zlomku sekundy. Všechny modely jsou navíc sériově vybaveny čelními airbagy a bočními airbagy chránícími hlavu a hrudník cestujících na předních sedadlech, kolenním airbagem pro řidiče a stabilizačním systémem ESP. Bezpečnost je zde hlavní prioritou.

vw_golf_cabrio_5.jpg

 

S nataženou střechou je tento Volkswagen jedním z nejtišších vozů svého druhu. Golf Cabriolet nabízí také jeden z nejprostornějších interiérů ve své třídě a díky plátěné střeše ničím neomezené využití zavazadlového prostoru o objemu 250 litrů i při jejím stažení. V Golfu Cabriolet je proto možné cestovat s větrem ve vlasech i při plně naloženém zavazadlovém prostoru. Zadní lavice je navíc dělená a sklopná, což umožňuje ještě víc zvětšit prostor pro přepravu neskladných předmětů.

Maximální bezpečnost

Karoserie Golfu Cabriolet nabízí maximální úroveň bezpečnosti. Pro případ převrácení je vůz vybaven extrémně rychlým systémem ochranných oblouků, který se aktivuje během milisekund. Na příkladné bezpečnosti se dále podílí vyztužený rám čelního okna a četné výztuhy struktury karoserie (podlaha, boční stěny, prahy, zadní stěna, dveře), díky nimž se může Golf Cabriolet s celkovou délkou 4,25 metru, šířkou 1,78 metru a výškou 1,42 metru (s nataženou střechou) pochlubit extrémně vysokou hodnotou torzní tuhosti.

 

vw_golf_cabrio_2.jpg

 

Exteriér

Design modelu Golf Cabriolet navazuje v mnoha ohledech na styl třídveřového hatchbacku, ale nová záď, nižší střecha a více skloněný rám předního okna mu dodávají vlastní charakter, což platilo i pro předchozí generace nejprodávanějšího kabrioletu. Golf Cabriolet má se složenou střechou elegantní vzhled s protaženou siluetou. Při natažené střeše připomínají kompaktní a ostré linie kolem pomyslných střešních sloupků C a zavazadlového prostoru nezaměnitelný charakter předchozí generace a s odstupem více než jednoho desetiletí jej interpretují v moderním stylu.

 

vw_golf_cabrio_6.jpg

 

Interiér

Golf v provedení kabriolet převzal pro svůj interiér vysokou úroveň designu a kvality materiálů z klasických vozů Golf s pevnou střechou. Stejně jako dříve Eos se i Golf Cabriolet odlišuje od mnoha jiných kabrioletů v kompaktní třídě pozoruhodně krátkým rámem čelního okna, který optimalizuje zážitek z jízdy v kabrioletu.

 

 

Jeden kabriolet, jedna výbavová linie

Golf Cabriolet – stejně jako Eos, Passat CC, Touareg a Phaeton – se dodává v jedné výbavové linii, kterou lze přizpůsobit individuálním přáním rozmanitými pakety výbav na přání (např.: „Performance“, „Design & Style“, „Komfort“, „Technika“), devíti barvami karoserie, devíti druhy a barvami čalounění sedadel a 50 samostatnými položkami výbavy na přání. Již základní výbava je velmi bohatá. Vnější výbava obsahuje zatmavené zadní svítilny s diodami LED, 16“ kola s pneumatikami širokými 205 mm a chromované ozdobné lišty na masce chladiče. V moderním interiéru patří mezi sériově dodávanou funkční výbavu plně automatické ovládání plátěné střechy, klimatizace, funkce Easy Entry pro výškově nastavitelná sedadla vpředu, elektrické ovládání všech oken a ozdobné prvky z matného chromu.

 

vw_golf_cabrio_8.jpg

 

Ekologická jízda

Jakýkoli z šesti nabízených přeplňovaných motorů s přímým vstřikováním je ideální volbou pro krátké i dlouhé výlety ve všech 4 ročních obdobích. Motory pokrývají rozpětí výkonů od 77 kW / 105 k do 155 kW / 210 k. Pro čtyři motory je k dispozici také rychle řadicí a úsporná dvouspojková převodovka (DSG). Energeticky úsporné systémy v paketu BlueMotion Technology (dobíjení akumulátoru pomocí kinetické energie a systém Start/Stop) se budou dodávat v kombinaci s jedním zážehovým motorem (TSI) a oběma vznětovými motory (TDI). Ukázkou hospodárného zacházení s palivem je model Golf Cabriolet 1.6 TDI s výkonem 77 kW / 105 k a paketem BlueMotion Technology, který má kombinovanou spotřebu paliva pouhých 4,4 l/100 km (odpovídající hodnota emisí CO2 je 117 g/km). Následující přehled uvádí všechny varianty poháněcího ústrojí, které budou uvedeny na trh v průběhu roku 2011:

  • 1.2 TSI – 77 kW / 105 k (šestistupňová převodovka)
  • 1.4 TSI – 90 kW / 122 k (šestistupňová převodovka / sedmistupňová převodovka DSG)
  • 1.4 TSI – 118 kW / 160 k (šestistupňová převodovka / sedmistupňová převodovka DSG)
  • 2.0 TSI – 155 kW / 210 k (šestistupňová převodovka DSG)
  • 1.6 TDI – 77 kW / 105 k (pětistupňová převodovka)
  • 2.0 TDI – 103 kW / 140 k (šestistupňová převodovka / šestistupňová převodovka DSG)

Všechny motory modelu Golf Cabriolet pohánějí výhradně přední kola. Otevřený Golf používá v oblasti pohonu a podvozku osvědčené kvalitní systémy uzavřených verzí. Vpředu se proto uplatnila známá náprava typu McPherson s příčným zkrutným stabilizátorem optimalizovaným pro dynamickou jízdu. Vzadu má nový Golf Cabriolet inovativní víceprvkové zavěšení, které je zárukou toho, že systém ESP bude muset zasahovat jen velmi zřídka.