MotorInfo

Nokian Tyres testuje ve Španělsku

12.5.2021 14:39
Nokian Tyres testuje ve Španělsku

Společnost Nokian Tyres zahájila testování v novém testovacím centru ve španělském městě Santa Cruz de la Zarza.

Všech 10 tratí se používá k testování v extrémních podmínkách a skutečným klenotem tohoto centra je sedmikilometrová oválná trať, která obkružuje celý areál.

„Všechna naše testovací centra představují investici do inovativnosti a rozšíření našich testovacích aktivit je pro nás velkým a důležitým krokem vpřed. Víceúčelové tratě a moderní vybavení testovacího centra ve Španělsku nám umožňují testovat pneumatiky na mokrém i suchém povrchu, aby řidiče nepřekvapil ani prudký déšť, ani horkem rozpálené silnice. Španělské testovací centrum ve spojení s naším zimním testovacím centrem v laponském Ivalu posouvá naše celkové testovací schopnosti na nejvyšší možnou úroveň,“ říká Olli Seppälä, vedoucí výzkumu a vývoje.

Testovací centrum umožňuje společnosti zrychlit cykly vývoje produktů a posílit její pozici jako výrobce prémiových pneumatik. „Nyní můžeme testovat naše pneumatiky v našem vlastním testovacím centru ve všech podmínkách, pro které jsou určeny. To pro nás představuje velikou konkurenční výhodu, zejména pokud se jedná o produkty, které jsou vyvíjené jak pro středoevropský, tak pro severoamerický trh,“ pokračuje O. Seppälä.

Nové testovací centrum už má svoji přezdívku: Hakka Ring. V interní soutěži o název nového testovacího centra navrhli zaměstnanci společnosti Nokian Tyres okolo 150 různých přezdívek. Nakonec zvítězil Hakka Ring, protože Hakka a Hakkapeliitta jsou známé značky produktů Nokian Tyres a nejznámější okruhy na světě jsou nazývány „Ring“.

Stavební práce testovacího centra byly zahájeny v roce 2018. Kvůli pandemii COVID19 byly práce na krátkou dobu zastaveny, ale po stabilizaci situace a přijetí nezbytných bezpečnostních opatření se opět plně rozběhly. Tento projekt je důležitou součástí růstu společnosti Nokian Tyres.

„Podobná testovací centra jsou na světě budována jen zřídka a prvotřídní testovací podmínky zvyšují naši kredibilitu jako výrobce prémiových pneumatik,“ říká Jukka Kasi, senior viceprezident pro produkty a inovace ve společnosti Nokian Tyres.

Nyní byly dokončeny všechny tratě, kolem testovacího centra se shromažďuje tým a také návštěvnické centrum – kulatá budova ve středu testovacího centra – je připraveno k užití.

Testovací centrum Nokian Tyres ve Španělsku

Umístění ve Španělsku umožňuje celoroční testování letních, celoročních a zimních pneumatik. Na ploše 300 hektarů se nachází několik tratí pro testování na suchém a mokrém povrchu a také vysokorychlostní ovál, který umožňuje testovat při rychlostech až 300 km/h. Centrum využívá četné ekologicky šetrné technologie, jako je více než 1 000 solárních panelů, recyklace vody a bílé střechy. Společnost Nokian Tyres se podílí na výzkumu nových biologických materiálů v blízkosti areálu, aby do budoucna umožnila ještě udržitelnější výrobu pneumatik. Španělské testovací centrum je třetím testovacím zařízením tohoto výrobce. Doplňuje síť testovacích center, kterou tvoří areál o rozloze 700 hektarů v Ivalu, ve finském Laponsku, a centrum poblíž finského sídla v Nokii.