MotorInfo

Volkswagen přiveze do Ženevy studii I.D. VIZZION.

20.2.2018 21:10
Volkswagen přiveze do Ženevy studii I.D. VIZZION.

Volkswagen studií I.D. VIZZION ukáže budoucnost individuální mobility. Elektrický pohon má zaručit čistý provoz a funkce automatizované jízdy zvýší úroveň bezpečnosti a komfortu.

Inovativní koncept zároveň na mezinárodním autosalonu v Ženevě ukáže, jak elegantní i emocionální může být design vozidla budoucnosti. Interiér studie I.D. VIZZION bez volantu a viditelných ovládacích prvků vytváří zcela novou atmosféru pro cestování automobilem a život na cestách.

Po představení prvních elektromobilů nové modelové řady I.D. vystaví nyní značka Volkswagen poprvé koncept automobilu pro autonomní jízdu. Volkswagen v současnosti urychluje vývoj moderních vozidel ve všech oblastech. Cílem je používat inovativní techniku pro výrobu automobilů, které budou čistší, bezpečnější a mnohem praktičtější a komfortnější. Tento druh automobilu budou moci navíc používat i skupiny zákazníků, kteří v současnosti nemohou řídit, např. kvůli svému věku nebo zdravotním indispozicím.

Nový koncepční vůz I.D. VIZZION je čtvrtým členem rodiny modelů Volkswagen I.D. Inženýři v interiéru studie I.D. VIZZION systematicky využili potenciál autonomní jízdy. „Digitální řidič“ s mnoha asistenčními systémy přebírá ovládání vozidla, postrádajícího volant i jakékoli viditelné ovládací prvky. Pro „řidiče“ i cestující to znamená novou dimenzi jízdy. Koncepční vůz jezdí a řídí v silničním provozu autonomně. Cestujícím tak umožňuje trávit čas během jízdy podle svých představ. Virtuální hostitel, s nímž cestující komunikují prostřednictvím systému ovládání hlasem i gesty, zná osobní preference pasažérů – díky kompletní integraci do „digitálního ekosystému“ – a individuálně se každému z nich přizpůsobuje.

Systémový výkon studie I.D. VIZZION o délce 5,11 m je 225 kW. Nejvyšší rychlost je 180 km/h a lithium-iontové akumulátory s kapacitou 111 kWh umožňují dojezd až 665 kilometrů s využíváním rekuperace kinetické energie při brzdění. Dva elektromotory s inteligentním řízením spolupracují s nejvyšší efektivitou a pohánějí všechna čtyři kola sedanu.

Volkswagen plánuje do roku 2025 představení více než 20 elektricky poháněných modelů. V roce 2020 bude na trh uveden I.D. jako elektromobil kompaktní třídy. V rychlém sledu bude následovat nové elektrické SUV – I.D. CROZZ – a I.D. BUZZ jako velkoprostorový vůz.

Milan Král