Od října letošního roku dochází k dalším změnám v oblasti povinného ručení.
...
Renault představuje nový a jedinečný restomod show car, který vznikl ve spolupráci s francouzským designérem Orou Ïto...
Zatímco společnost PORR dokončuje rozšíření metra ve Vídni, výstavba pražské linky D je stále v nedohlednu.
...
Do konce roku je již jen něco málo přes 70 dnů a na výměnu stále ještě čeká více než 555 tisíc řidičáků. Ministerstvo dopravy důrazně apeluje na držitele řidičských průkazů vydaných v období od 1. ledna 1994 do 31. prosince 2000, aby již neotáleli s jejich výměnou.
„Vydání nového řidičského průkazu z důvodu povinné výměny dle zákona je v řádném termínu zcela bezplatné, skutečně tedy není proč váhat," uvedl Karel Hanzelka, tiskový mluvčí Ministerstva dopravy. „Občané musejí počítat s tím, že vyřízení jejich žádosti potrvá dvacet dní. Čím dříve tedy požádají, tím lépe," dodal.
O vydání (výměnu) řidičského průkazu mohou občané na příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností požádat také ve zrychlené lhůtě do pěti pracovních dnů. V takovém případě však za tento úkon uhradí správní poplatek ve výši 500 korun. Ministerstvo dopravy pro řidiče připravilo speciální stránky http://www.vymentesiridicak.cz/, na nichž jsou k dispozici všechny důležité informace týkající se povinné výměny dokladů.
Nejvíce dosud nevyměněných řidičských průkazů s letos končící platností Ministerstvo dopravy eviduje v Hlavním městě Praha (k 15. říjnu celkem 77 113). Nejméně těchto dokladů (20 848) mají občané v Karlovarském kraji. Zajímavá čísla ovšem nabízí také srovnání počtu průkazů zbývajících k výměně v roce 2010 v poměru k celkovému počtu řidičů. V tomto ohledu je situace v Karlovarském kraji naopak nejhorší: 11,5 % zdejších řidičů dosud nemá řidičák vyměněný. Nejsvědomitější zatím byli občané v kraji Vysočina. Průkazy s letos končící platností zde má „pouze" 7,15 % řidičů. Celorepublikově pak jde o 8,67 % řidičů. Více než jedna třetina z nich je ve věku 30 až 40 let. Držitelům řidičského oprávnění jednotlivých skupin (A, B, C, D, B+E, C+E, D+E, AM a T), kteří si v dané lhůtě nevymění řidičský průkaz s končící platností, nehrozí žádné zvláštní sankce. Pokud však po 1. lednu 2011 budou s neplatným řidičským průkazem řídit motorové vozidlo, dopustí se přestupku podle § 22 písmene l) zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích, a vystaví se riziku blokové pokuty až do výše 2 000 korun. Příslušníci Policie ČR budou moci řešit tyto případy také domluvou, ale řidiči by na to rozhodně neměli spoléhat.
Současná etapa povinných výměn řidičských průkazů dle § 134 zákona č. 361/2000 Sb. se týká celkem 1 393 112 dokladů vydaných řidičům v letech 1994 až 2000. Bezmála 840 tisíc z těchto průkazů již občané zvládli nahradit novými. Ve srovnání s předchozí etapou výměn ŘP je tedy současný průběh příznivější. Majitelé zbylých 555 tisíc dosud nevyměněných dokladů se však s rychle se blížícím koncem roku budou potýkat s čím dál větším návalem na příslušných obecních úřadech.
Poslední etapa povinných výměn řidičských průkazů, která se týká dokladů vydaných od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004, skončí 31. prosince 2013. Od 1. ledna 2014 bude v České republice platný pouze jeden typ řidičského průkazu vzoru Evropských společenství.