Od října letošního roku dochází k dalším změnám v oblasti povinného ručení.
...
Renault představuje nový a jedinečný restomod show car, který vznikl ve spolupráci s francouzským designérem Orou Ïto...
Zatímco společnost PORR dokončuje rozšíření metra ve Vídni, výstavba pražské linky D je stále v nedohlednu.
...
V letošním roce definitivně končí i u nás platnost často neoprávněnými osobami zneužívaného vozového označení ZTP O1.
V zahraničí totooznačení neplatí už dávno – pouze v některých státech bylo do loňska někdy a někde tolerováno. Nový průkaz bude platný také v zemích Evropské unie. Je samozřejmé, že držitel průkazu musí v členských zemích EU dodržovat tamější předpisy o využití parkovacího průkazu.
Pokud Vám v minulosti k Vašemu průkazu mimořádných výhod bylo vydáno dle ustanovení § 67 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu) i zvláštní označení do vozidla O1 AA + šestimístné číslo (uvedeno na zadní straně průkazu) máte lhůtu nejpozději do 31. 12. 2012 u úřadu obce s rozšířenou působností (v Praze “Úřad městské části”) vyměnit toto označení pro parkování bezplatně za nový “Parkovací průkaz označující vozidlo přepravující osobu těžce zdravotně postiženou” mezinárodního vzoru (nové označení O7 CC + šestimístné číslo) s fotografií.
Pokud máte zájem o tuto výměnu, vezměte s sebou fotografii o rozměru 35 x 45 mm odpovídající současné podobě, stávající průkaz mimořádných výhod (ZTP nebo ZTP/P) a stávající zvláštní označení do vozidla pro parkování (Ol AA šestimístné číslo) a dostavte se osobně na sociální odbor. Parkovací průkaz může být vydán pouze osobě, která je držitelem výhod II. a III. stupně (průkaz ZTP a ZTP/P) s výjimkou postižených úplnou nebo praktickou hluchotou. U osob s praktickou nebo úplnou hluchotou, které jsou držitelé mimořádných výhod II. stupně, bude nadále vydáváno označení O2.
Pro využívání parkovacího průkazu platí i nadále všechna ustanovení, která se týkala označení O1 a O2. To znamená, že parkovací průkaz může být použit pouze v případě, řídí-li vozidlo osoba se zdravotním postižením, nebo je-li ve vozidle přepravována osoba, která je držitelem parkovacího průkazu. Přepravovaná osoba je povinna prokázat se na výzvu policisty, nebo strážníka obecní policie, že jí byly přiznány mimořádné výhody. To znamená, že musí vždy s sebou mít průkaz ZTP nebo ZTP/P. Nadále také platí, že držitel parkovacího průkazu v naléhavém případě nemusí dodržovat zákaz stání, přitom však nesmí být ohrožena bezpečnost a plynulost silničního provozu. Dále platí dosavadní ustanovení, která umožňují vjet do míst se značkou "zákaz vjezdu" pokud je tam dodatková tabulka "jen zásobování", "mimo zásobování", "jen dopravní obsluha" a "mimo dopravní obsluhy". Držitel průkazu současně může v naléhavém případě vjet i do oblastí označených značkou "pěší zóna". Platí i další ustanovení, která se týkají využívání vyhrazených parkovišť a zřizení vyhrazeného parkoviště v místě bydliště.
-jn-